DEADSPEAK – No Respect​.​.​. Neither for Living Nor for the Dead

CD / Tape, Monomaniax Productions, EP 2024
(English translation below)

Już jakiś czas temu w moje ręce wpadł nowy materiał DEADSPEAK. Debiutancki album utkwił mi w pamięci, więc z pozytywnym nastawieniem wziąłem się do słuchania ‘No Respect…’. Co do zespołu, to przypomnę, że pierwsze kroki na ekstremalnej scenie stawiali w Irlandii, by ostatecznie zmienić lokalizację Koszalin. Trzon zespołu tworzą Krakus i Latex.

Nie trzeba było długo czekać, by po świetnym debiucie, DEADSPEAK zaskoczył nas nowym materiałem EP. Szkoda tylko, że to dwa utwory, które łącznie trwają nieco ponad siedem i pół minuty. Na plus jest jednak to, że ta muzyka wyróżnia się postępem względem poprzedniego krążka. Od poprzedniego wydawnictwa pozmieniał się również skład, dzięki czemu w nagraniach gościnnie udzielili się Ataman Tolovy i James Stewart. Muzyka wykreowana przez kapelę od początku do końca porusza się w klimacie staro szkolnego death metalu, co bardzo przypadło mi do gustu. Jakoś już tak mam, że lubię dźwięki, które sięgają do korzeni gatunku. Słuchając tych dwóch utworów miałem wrażenie, jakby wysysająca wszystko ciemność zamknęła się wokół mnie, a riffy gitar przytłaczały swym ciężarem i częstymi zmianami tempa. Nie zabrakło również szalonych partii solowych, a dynamika gry trzyma wysoki poziom. Słychać również, że gitara basowa ma tu doskonałe brzmienie, które potrafi zmiażdżyć swoim ciężarem, ale również nie da się ukryć, że basista ma świetnie opracowany warsztat. Co ciekawe, na tym materiale usłyszymy również klawisze. Jednak nie przynoszą one miłych melodii i nie zmiękczają muzyki, a jedynie zagęszczają atmosferę, którą wypełnia śmierć. Nie zliczę, ile razy przesłuchałem już to wydawnictwo ale za każdym razem mam ciarki. Perkusja brzmi agresywnie i szybkimi partiami podkręca dynamikę, a każde uderzenie w bębny jest jak zatrzaśnięcie wrót do podziemi. Wokal niski, chropowaty growling drażni zmysł słuchu. Tu również nie ma się co nastawiać na melodyjne momenty. Po tak krótkim materiale zacieram tylko ręce, by wkrótce doczekać się kolejnego wydawnictwa DEADSPEAK. Jeżeli jeszcze nie znacie, to koniecznie zapoznajcie się z tą nazwą i ich muzyką.

(English version)

It’s been some time since DEADSPEAK’s new material fell into my hands. The debut album stuck in my mind, so I took to listening to 'No Respect…’ with a positive attitude. As for the band, let me remind you that they took their first steps on the extreme scene in Ireland, eventually changing location to Koszalin, Poland. The core of the band consists of Krakus and Latex.

One didn’t have to wait long for DEADSPEAK to surprise us with new EP material after a great debut. The only downside is that it consists of just two tracks, totaling slightly over seven and a half minutes. On the positive side, this music shows progress compared to their previous album. The lineup has also changed since the last release, with guest appearances by Ataman Tolovy and James Stewart. The music crafted by the band moves throughout in the atmosphere of old-school death metal, which I really enjoyed. I somehow have a liking for sounds that reach back to the genre’s roots. Listening to these two tracks, I felt as if the engulfing darkness closed in around me, while the guitar riffs overwhelmed me with their weight and frequent changes in tempo. There is also no shortage of frantic solo parts, and the dynamics of the playing keeps a high level. It can also be heard that the bass guitar here has an excellent sound that can crush with its weight, but there is also no denying that the bassist has a well-developed technique. Interestingly, we can also hear keyboards on this material. However, they do not bring nice melodies and do not soften the music, but only thicken the atmosphere, which is filled with death. I won’t count how many times I’ve listened to this release but each time I get shivers. The drums sound aggressive and turn up the dynamics with fast parts. The vocals are low, harsh growling irritates the sense of hearing. Again, there are no melodic moments to look forward to. After such short content, I’m just rubbing my hands together to look forward to DEADSPEAK’s next release soon. If you don’t already know, be sure to familiarize yourself with this name and their music.

Tracklist:
1. No Respect​.​.​. Neither for Living Nor for the Dead
2. Soul-o-Suction

Band:
https://www.facebook.com/Deadspeak666/
https://deadspeak666pl.bandcamp.com/
https://www.instagram.com/deadspeak_band/
http://deadspeak.cba.pl/index.html

Autor: P.