BEKËTH NEXËHMÜ – De glömdas ursjälar

Tape / vinyl / CD, Ancient Records / Nordisk Kultur / Purity Through Fire, demo 2016
(English translation below)

Jako, że za oknem zimowa aura przybiera na sile zasypując wilgotną ziemię lepkim śniegiem, postanowiłem poszukać muzyki, która swoimi dźwiękami nasiliłaby ten mroźny klimat… i właściwie udało mi się, bo w odtwarzaczu wylądowała płyta BEKËTH NEXËHMÜ, szwedzkiego projektu jednoosobowego, za który odpowiada Swartadauþuz, znany z wielu innych zespołów / projektów – SUMMUM, TROLLDOM czy ARS HMU – to tylko kilka z nich. Projekt ten powstał w 2010 roku i do tej pory dorobił się jedynie dwóch albumów. Całą resztę dyskografii stanowią dema oraz jedna epka i kompilacja.

’De glömdas ursjälar’ to ostatnie demo, które ukazało się w 2016 roku na wszystkich nośnikach. Może wydawać się to biednym wydawnictwem, ponieważ na krążku znalazł się tylko jeden utwór, ale zapewniam, że jest to złudne postrzeganie, ponieważ muzyka jest na niesamowicie wysokim poziomie. No i oczywiście nie jest to krótki kawałek, posiedzicie przy nim ponad czterdzieści minut. Jak już wcześniej wspomniałem o zimie, to nie występuje ona jedynie na okładce płyty, ale oddaje jej hołd każdym dźwiękiem. Z tak mroźnym klimatem mam skojarzenia głównie z EVILFEAST , jednak w przypadku BEKËTH NEXËHMÜ klawisze nie wysuwają się tak bardzo do przodu. Doskonale odczujemy tu klimat zimy, mrozu i zamieci śnieżnej. Ta muzyka jest zimna niczym skute lodem jezioro w najodleglejszej północy, gdzie ciepłe dni należą do rzadkości. Gitary generują niezwykle brudne i surowe riffy, przy czym mówiąc o surowym klimacie, wszystko jest doskonale nagrane, czuć że każdy dźwięk jest przemyślany. Bas nadaje niesamowitej głębi, a perkusja potrafi się rozkręcić do blastującej prędkości. Niesamowitą atmosferę robią tu klawisze, które dosłownie wywołują ciarki na plecach. Są jak zachwyt nieskazitelną ale i śmiertelnie niebezpieczną, mroźną naturą. Początkowo plączą się w muzycznym tle, ostatecznie zwyciężając nad gitarami. Podsumowując ten materiał, jest to doskonałe połączenie black metalu z dark ambientem i zapewniam, że to jest muzyka do której wraca się często i nie pozwala ona zapomnieć o sobie. Jeżeli jeszcze nie macie tej płyty, a klimaty atmosferycznego black metalu nie są Wam obce, to koniecznie zaopatrzcie się w ten tytuł.

(English version)

As the winter weather outside the window is gaining strength, covering the damp earth with the snow, I decided to look for music that would intensify this frosty atmosphere… And actually I succeeded, because the CD of BEKËTH NEXËHMÜ, Swedish one-man project, for which Swartadauþuz is responsible, known from many other bands / projects – SUMMUM, TROLLDOM or ARS HMU – to name just a few, landed in the player. The project was founded in 2010 and has only two albums to date. The rest of the discography consists of demos, one ep and a compilation.

’De glömdas ursjälar’ is the last demo, which was released in 2016 on all media. It may seem like a poor release, as there is only one track on the disc, but I assure you that this is a misleading perception, as the music is at an incredibly high level. And of course it is not a short piece, you will sit with it for over forty minutes. As I mentioned earlier about winter, it does not only appear on the cover of the album, but I pay homage to it with every sound. I have associations with such a frosty climate mainly with EVILFEAST, however in the case of BEKËTH NEXËHMÜ the keys do not come to the front so much. The feeling of winter, frost and blizzard can be perfectly felt here. This music is as cold as an ice-capped lake in the farthest north, where warm days are rare. The guitars generate extremely dirty and raw riffs, and speaking of raw atmosphere, everything is perfectly recorded, you can feel that every sound is well thought out. The bass gives incredible depth and the drums can rock to a blasting speed. An incredible atmosphere is created by the keys, which literally send shivers down your spine. They are like a delight in the pristine yet deadly frosty nature. At first they tangle in the musical background, eventually winning over the guitars. To sum up this material, it is a perfect combination of black metal and dark ambient and I guarantee that this is music you come back to often and it does not let you forget about itself. If you don’t have this album yet and atmospheric black metal is not alien to you, you should definitely get this title.

Tracklist:
1. De glömdas ursjälar

Band:
none

Label:
http://www.ancientrecords.se/
https://mysticismproductions.bandcamp.com/
https://shop.purity-through-fire.com/en/
https://www.facebook.com/Purity-Through-Fire-171743799539940/

Autor: P.